למי מיועדות קלנועיות?

במרוצת השנים בישראל, קלנועיות הפכו כמעט שם נרדף לכסא ממונע – אך האמת היא ששימוש זה לא היה ייעודן היחיד. למעשה מלבד קלנועית לניידות היו ועודם שימושים נוספים לכלי רב העזר הזה, ולמעשה קל להבין זאת: אחרי הכל, באיזו מסגרת אחרת ניתן להתנייד ממקום למקום בקלות ובזריזות, כמעט ללא משקל וללא צורך ברשיון ייעודי? בחוק קיימות תקנות שונות הנוגעות לדיני הקלנועיות והשימוש בהן, וכך בין השאר נידונים מקרים מיוחדים בהם הקלנועיות משמשות לתעשיה ולמסחר – שלא במרחב הציבורי. אך עם כל זאת, עדיין חשוב להבהיר כי שימושן הנפוץ והרחב ביותר של הקלנועיות הוא לצרכי ניידות, וכך ניתן למצוא קלנועית לניידות בכל רחבי הארץ – מהקיבוצים המרוחקים ביותר ועד לערים גדולות (במסגרת החוק כמובן).

אז מי משתמש בקלנועיות לצרכי ניידות?

כאשר ניגשים לראשונה לטפל בבעיה רפואית (או בכלל, הרבה פעמים), נוטים להתייחס אליה באופן דיכוטומי – במעין מחשבה ש”או שיש בעיה, או שאין”. כך למשל, לאנשים עיוורים יש שלל פתרונות מובנים כמו כתב ברייל, תרגום קולי ועוד, ולנכים יש פתרון בצורת כסאות גלגלים ומעברים נגישים. אך מה קורה לכל מי שנמצא באמצע, בין אותם שני קצוות? לכל אותן בעיות “ביניים” לוקח בדרך כלל יורת זמן עד שניגשים לטפל בהן, וזוהי הסיבה לכך שהפתרון בדמות קלנועית לניידות הופיע בעולם רק בסוף שנות הששים – ובישראל עוד כמה שנים טובות לאחר מכן.

כל המצבים שלא חשבתם עליהם

קלנועית לניידות משמשות אנשים המכונים לא אחת תחת הכותרת “כבדי הליכה” ובהם כאלה שמסוגלים לבצע הליכות פשוטות וקצרות, וגם כאלה שמתקשים בכך מעט, ואפילו כאלה שמתקשים בכך מאד. אך מלבד המצב הפיזי הבסיסי של הנוהג בקלנועית, ישנם עוד שלל תרחישים שבהם ההליכה נעשית קשה עוד יותר ולכן הצורך בקלנועית גובר – כמו למשל סופות גשמים ודרכים חלקלקות, יציאה בשעות החושך, תוואי דרך תלול יחסית ועוד ועוד ועוד – כל אלה מהווים פקטורים קריטיים להתניידות, ובמקרים בהם אין קלנועית הם עשויים להכריע את הכף בשאלה האם לצאת או לא לצאת מהבית. לכן, במיוחד עבור מקרים כאלו, נועדו הקלנועיות  כדי להבטיח שמירה על אורח חיים רגיל וראוי, שניתן ליהנות בו בצורה מלאה ועשירה בדיוק כמו בעבר.

 

אודות המחבר